Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

Wado ryu

9. března 2012 v 21:07 |  bojové styly
Wado ryu
Je jeden ze čtyř velkých japonských stylů karate a byl založen mistrem Hironori Ohtsuka. Tento byl mistrem Ju-jutsu, bojového umění cvičeného v Japonsku, které bylo stejně jako okinawské karate ovlivněno čínským bojovým uměním.

Roku 1922 potkal Ohtsuka mistra Funakoshi a stal se jeho žákem. Zůstal u něj 8 let, než se od něho nakonec odloučil, aby rozvíjel svůj vlastní styl. Tak vzniklo roku 1934 Wado-ryu.

Wa" (mír, harmonie) ukazuje na měkké bojové umění. I když Wadoryu učilo původně ta stejná kata jako Shotokan-ryu, pustil se mistr Ohtsuka přece jen do některých změn, aby tím uskutečnil své vlastní pojetí bojového umění. V první řadě odstranil všechny do široka napřažené pohyby, zkrátil postoje a změnil ty techniky, které musely být prováděny s velkým vynaložením energie. Všechny tyto techniky změnil do pohybových forem, ve kterých byla možná největší hospodárnost, šetrnost, aby se docílilo nejvyšší účinnosti. Říká se, že u toho studoval pohybový obraz starých lidí a zjistil u nich toto spojení mezi rozumem a působností.

Principielně je ve Wado-ryu kladen důraz na pohyb těla. Výsledek těchto úvah bylo bojové umění, které obsahovalo mnoho různých forem Tai-sabaki (Yokeru koto). Pohyby ve Wado-ryu jsou vedeny těsněji než v Shotokan, jsou méně přímé a zdůrazňují vyhnutí se. Také v nich lze najít mnoho paralel ke Kendu, Aikidu a Ju-jutsu.

Technicky vzato spočívá Wado-ryu v užití třech principů (San-i-itai):

.Ten-i - změna postavení
.Ten-tai - přenesení váhy těla
. Ten-gi - použití technik

Jak bylo výše zmíněno klade se ve Wado-ryu zvláštní důraz na vyhnutí se. K tomu se ve stylu rozlišují tři základní pravidla:

. Nagosu - dýchání jako voda (plynule dýchat)
. Inasu - nechat klouzat okolo
? Noru - ovinout

Vyhnutí se (Yokuru koto) je vždy provázeno precizním útokem na Kyusho (vitální bod) orientovaným Atemi (úderem) a často končí vrhací technikou.

Ohtsuka založil styl původně na základě devíti Kata. Jako v Shotokan-ryu zohlednil pět Pinan (Heian) jako základ stylu a učil Kushanku jako přímé pokračování Heian. Souběžně s tím rozvinul z Naihanchi (Tekki) Seishan (Hangetsu). Z Seishan a Kushanku vyvinul Chinto (Gankaku), které označil jako nejvyšší Kata stylu. Dnes má Wado-ryu mnohem větší počet Kata.

Dnes stojí v čele stylu syn mistra, Jiro Ohtsuka, narozený 18. února 1934. V Japonsku cvičí 25% všech karatistů Wado-ryu. Styl je sloučen ve svazu "Wado-ryu Karate-do Renmei", kterému přísluší 150 zemí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama