Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

Freestyle_karate

9. března 2012 v 21:17 |  bojové styly
Freestyle Karate - sestavy na hudbu

Někdo je nazývá americkým karate či americkým kickboxem, jiný "freestylem". Řeč je o moderních bojových sportech, kombinujících v sobě prvky karate, taekwonda, wu-šu a jiných tradičních bojových umění, okořeněné notnou dávkou akrobacie, to vše za doprovodu rychlé taneční hudby. Vše se zamíchá dohromady, někdy se přidají exotické zbraně jako je kama či nunchaku, a vznikne oku lahodící, dynamická a vzrušující směsice pohybů, která by se dala definovat jako "moderní kata".
S tradičními bojovými uměními má pramálo společného, ale přesto (anebo právě proto) přitahuje široké publikum. U nás v poslední době taková exhibice byla k vidění např. na brněnské, pražské či svitavské budoshow v podání dvojice Marek Svitek a David Stránský.

Ovšem divácká představení nejsou to jediné, co k freestylu patří. V této disciplíně se na západě běžně soutěží. Jedná se o různé druhy forem (sestav) - formy se zbraní, beze zbraně, tradiční formy, volné formy atd. K těmto sestavám pak neoddělitelně patří sparring (semikontaktní zápasy). Soutěží se v jednotlivcích či v týmech vyřazovacím způsobem, při týmových závodech vítězí tým s nejlepšími výsledky ve formách i v zápasech. Asi nejdůležitější organizací pořádající taková klání je NASKA (North American Sport Karate Association) a mezi významné poháry v rámci této organizace patří např. Charlie Lee Nationals, Diamond Nationals, Bluegrass Nationals, U.S.Open a další. U nás na starém kontinentě se podobná soutěž zrodila poměrně nedávno, a tak se za pár týdnů dočkáme teprve třetího French Open.

Vraťme se však k hudebním formám. U nich se posuzuje technické provedení jednotlivých pohybů, sladění s hudbou, ale také nasazení jedince (jeho koncentrace). Staří mistři by se asi divili, co si dnes představujeme pod pojmem koncentrace, ale pravdou je, že moderní doba s sebou nese poněkud jiné hodnoty a - ať se nám to líbí nebo ne - vizuální přitažlivost moderních bojových sportů je to, co momentálně mladé lidi k bojovým uměním nejvíc táhne.

V poslední době se věková hranice soutěžících v moderních bojových sportech dramaticky hýbe směrem dolů. Zatímco před deseti lety (ano, už tenkrát se ve Spojených státech v této disciplíně soutěžilo) byl průměrný věk závodníků kolem dvaceti let, dnes často spatříme i dvanácti- a třináctileté účastníky soutěží (chlapce i dívky). Naproti tomu rok od roku roste jejich technická vyspělost. Hranice jsou bořeny, a tak jestliže před pár lety bylo "ternem" zvládnout skok s vodorovným vrutem (angl. butterfly twist), dnes vidíme některé závodníky provádět i dvojité vruty (hypertwist), což byla donedávna výsada jen několika málo čínských "wušistů". Stejně tak některým jedincům (Steve Terada) nestačí do svých sestav zakomponovat jednoduchý flashkick (salto vzad s kopnutím a dopadem na onu kopající nohu), nýbrž si v průběhu letu kopnou hned třikrát. Ti největší borci se pravidelně utkávají v soutěžích "Extreme Kick Contest", kdy jde o to provést nejlepší a nejkrkolomnější kombinaci kopů (kombo).

K nejvýznačnějším sportovcům dnes patří již zmiňovaný Steve Terada, dále např. Matt Emig, Will Valentine, Daniel Sterling, v minulosti to byli Mike Chat, Jon Valera či Kim Do. Nastupující generaci reprezentuje např. nadějný Ryan Pinkston. Mezi současnou elitu řadíme Chloe Bruce viz. foto.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama