Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

Naginatadžucu

25. února 2011 v 14:24 |  zbraně
Naginatadžucu je japonské umění boje s naginatou. Tato zbraň je podobná evropské halapartně. V dnešní době je většina boje s naginatou modernizovaná forma, tzv. atarašii naginata (nová naginata), ve kterém se také soutěží.
Existuje mnoho teorií o skutečném vzniku a původu zbraně. Jedna z těchto teorií je, že se zbraň vyvinula podobně jako zbraně kobudó, tedy jako původně farmářská pomůcka. Jiná teorie zase říká, že naginata je výsledkem vylepšování čínské halapartny, která má podobný vzhled. Jiné teorie tvrdí, že kreativní samurajové, kteří potřebovali delší zbraň, prostě nasadili svůj meč na dřevenou tyč.
V dávné historii se naginata používala primárně jako zbraň proti jízdě. Později se stala symbolem žen ze samurajské třídy, které ji měli jako primární zbraň při obraně svých domovů v době, kdy byli jejich manželé pryč, ve válce.
Mnoho korjú, jako např. Tenšin Šoden Katori Šinto-rjú zahrnují naginatadžucu mezi disciplíny, které trénují.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama