Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

iaijutsu

24. února 2011 v 13:50 |  bojové styly
Jedno z důležitých bojových umění, která byla součástí vzdělání klasických japonských válečníků - samurajů, bylo iaijutsu - umění tasení meče. Iaijutsu (později iaido) je cestou meče - způsob jeho užívání, který vznikal vedle kenjutsu (kendo). Tato disciplína byla rozvíjena jako reakce na překvapivý útok už někdy v 15. a 16. století v Japonsku. Původním záměrem bylo zabít protivníka jedním úderem, tedy sekem meče ihned po (nebo i při) vytažení z pochvy. Snahou bylo užití adekvátní techniky ve vztahu ke konkrétní situaci (počtu protivníků, směru odkud protivník přichází nebo jak útočí…). Šlo tedy o to umět flexibilně užít meč ze stavu, kdy je zasunut v pochvě.
Hakuo Sagawa - 9. Dan Iaido Hanshi
Na rozdíl od koryu nemají jednotlivá kata několik možných způsobů provedení, ale vždy jen jeden správný. Praktický důvod je ten, aby všichni cvičenci nejdříve zvládli standardizovanou formu, u které se dá jednoznačně určit správnost provedení a kvalita technického podání. Díky tomu je možné naučit všechny, kteří se chtějí seznámit s iaido, stejným základům, nebo například pořádat soutěže v kata - hodnotící kritéria jsou pro všechny stejná.
Hakuo Sagawa - 9. Dan Iaido Hanshi
Iaido se cvičí především formou kata, tedy boje proti jednomu nebo více imaginárním soupeřům. Součástí každé kata iaido jsou čtyři po sobě jdoucí prvky : vytažení meče (nuki), provedení seku (kiritsuke), odstranění krve z čepele (chiburi) a uložení meče zpět do pochvy (noto), které lze nacvičovat i samostatně. Rozhodující akcí je samozřejmě sek (nukitsuke a kiritsuke), jenž musí být podrobně studován ať už ve vztahu k cíli, který má zasáhnout, směru kterým je prováděn či síle, kterou můžeme vynaložit. Jde o vzájemný respekt možností cvičence a zbraně, navržený tak, aby široké veřejnosti toto umění přiblížil.
Hakuo Sagawa - 9. Dan Iaido Hanshi
Obvyklý postup začínajícího cvičence je studium Seitei iai (12 kata) jako základu a po jejím zvládnutí pak následuje studium Muso Shinden Ryu (43 kata). Studium staré školy klade na rozdíl od Seitei iai větší důraz na reálné a efektivní použití meče.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama