Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

Afro dance

6. ledna 2011 v 12:59 |  taneční styly
Africký tanec je kolébka všech tanců. Vychází z přirozených pohybů těla.

Kroky a pohyby jsou inspirovány každodenní lidskou prací, činnostmi běžného života, pozorováním světa kolem: příroda, pohyby zvířat, elementy.

Původně byly tance určeny ke konkrétním rituálům a obdobím. V dnešní době už takříkajíc zpopularizovaly (a s původním záměrem se setkáme málokde..) a tančí se při různých příležitostech a oslavách i jako atrakce pro turisty.

Je to tanec krásný, energický, živočišný i ladný, silový i jemný, má spoustu forem a tváří....

Tanec, ve kterém se může skvěle vyjádřit individualita a potenciál jednotlivce a zároveň prožívat skupinová synchronizace.

Africký tanec doprovází hra na africké bubny. Jsou to bubny basové - sangban, dundun a kenkeni a djembe. Bubeníků může být různý počet. Důležitý pro tanec je solista, který doprovází tanečníkovy prvky, udává změnu pohybu a celkově "šéfuje" hudebnímu seskupení.

Rytmus a pohyb jsou pro naše těla přirozené...

Africký tanec prospívá tělu i duši.
Přináší uvolnění, radost z pohybu, povznesení, posílení svalů, lepší kondici, větší pružnost, lepší spojení s vlastním tělem a vnitřním světem, možnost vyjádření stavu duše a emocí , spojení s hudbou, ostatními spolutanečníky, se Zemí i celým Vesmírem.

Hudba, nástroje a styly 
Tanec a zpěv je součástí života domorodých obyvatel afrického kontinentu. Afričané mohou zpívat a tančit prakticky kdekoliv. Rytmus čerpají z kouzla a krásy přírody, z pohybů zvířat - ze země, kde žijí, ze svého domova. Zaposloucháte -li se například do dunění kopyt stáda divokých koní, začnete vnímat onen strhující rytmus, kterému se Vaše tělo bezděky přizpůsobuje a tanec je na světě. 

Základním hudebním nástrojem pro africký tanec je bubínek "djembe". Dlaněmi vybubnovávané rytmy pronikají až do duše a rychle svým zvukem strhnou celé Vaše tělo k pohybu. Tance byly vymýšleny pro různé příležitosti a dnešní hudební směry se jimi nechali v mnohém inspirovat. Jedním z nich je například KUKU, jehož kolébkou je Keňa a Východní pobřeží Afriky. Protože napodobuje pohyby ptáků přezdívá se mu někdy "chicken dance" a je praprapředchůdcem tance dnešní mládeže HIP-HOPu. Další prapředek moderního tance - UKUGIDA - pochází ze Zimbabwe a jižní části kontinentu. A ještě stylovější černošský žánr, jazz, má svůj původ v MAASAI. Tento hudební směr vznikal při práci na polích a plantážích, proto se u něj nepoužívají žádné hudební nástroje a jeho základem jsou zvuky a výkřiky, které vyvěrají z lidských pocitů a nálad. 
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama