Moudří vynikají, protože vidí sami sebe jako součást celku. Září, protože nechtejí oslnit. Dosahují skvělých věcí, protože nevyhledávají uznání. Jejich moudrost je obsažena v tom, jací jsou, ne v jejich názorech. Odmítají se přít, proto se nikdo nepře s nimi.

Leden 2011


popin

11. ledna 2011 v 18:58 taneční styly
Popping je založený na technice rychlých kontrakcí a uvolnění svalů, aby způsobila trhnutí v tanečníkově těle, nazývaný pop anebo hit. Každý takový hit neboli "úder" by měl být dokonale sesynchronizován s rytmem a beatem v hudbě. Tento styl dostal pojmenování podle toho, když ho Boogaloo Sam (Sam Solomon) předváděl, zvyknul si při tancování říkat "pop, pop, pop,…". Popping je taky používán jako široký pojem, který zastřešuje širokou škálu dalších blízkých tanečních stylů, jako je strobing, liquid, himation nebo waving, které se často používají s poppinem, aby dotvořily taneční projev.
Ve všech těchto "podstylech" se proto divákovi může zdát, že jeho tělo dělá pop. Rozdíl mezi jednotlivými podžánry je, jak přehnaný pop je. V "liquid" připomínají pohyby těla vodu. Tady je poppin tak uhlazený, že o poppine jako takovým už nemůžeme mluvit. Připomíná tekutinu. Opakem je strobing, nebo roboting. "Strobing" je taneční technika, která dodává pocit, že se tanečník pohybuje v strobo světlu. Podstatou je, vzít jakýkoliv taneční prvek a provést ho pomocí rychlých a krátkých "stop-and-go" pohybů. "Roboting" už podle názvu značí, že se tančí jako robot. Pohyby jsou statické, náhlé a trhavé. Někdy se předpokládá, že roboting vznikl z poppinu, ale tancování robota existovalo před poppinom. Vzniknul kolem konce 60tých let a byl vytvořen Charlesem "Robot" Washingtonem, před tím než byla skupina The Lockers vůbec založena.
Popping jako široký pojem, dále zahrnuje styly jako gliding, floating, and sliding(příkladem je moonwalk), které jsou dělané převážně spodní částí těla, nohami. Jestli se to dělá správně, tak tanečník vypadá, jako kdyby klouzal po podlaze jako na ledě. Dva podstyly, které se vyvinuly od glidingu jsou turfing z Oaklandu, CA a jookingu Memphis, TN. Základní rozdíl mezi nimi je, že u turfingu se kloužete na patě a u jookingu se kloužete pomocí špiček. Opakem "glidu" je tutting, kde je zakomponovaná vrchní část těla, která používá ruce, prsty a zapěstí, aby tvořily pravé úhly a geometrické kostky. Pohyby jsou složité a často používají pravého úhlu. Když se tutting dělá správně, tak to vypadá na způsob starověkého Egypta. Mnohé z těchto vzpomenutých technik (animation, strobing, waving, tutting, etc.) nemůžou být vystopovány a přiřazeny ke konkrétním osobám nebo skupinám jako zakladatelům.

Afro dance

6. ledna 2011 v 12:59 taneční styly
Africký tanec je kolébka všech tanců. Vychází z přirozených pohybů těla.

Kroky a pohyby jsou inspirovány každodenní lidskou prací, činnostmi běžného života, pozorováním světa kolem: příroda, pohyby zvířat, elementy.

Původně byly tance určeny ke konkrétním rituálům a obdobím. V dnešní době už takříkajíc zpopularizovaly (a s původním záměrem se setkáme málokde..) a tančí se při různých příležitostech a oslavách i jako atrakce pro turisty.

Je to tanec krásný, energický, živočišný i ladný, silový i jemný, má spoustu forem a tváří....

Tanec, ve kterém se může skvěle vyjádřit individualita a potenciál jednotlivce a zároveň prožívat skupinová synchronizace.

Africký tanec doprovází hra na africké bubny. Jsou to bubny basové - sangban, dundun a kenkeni a djembe. Bubeníků může být různý počet. Důležitý pro tanec je solista, který doprovází tanečníkovy prvky, udává změnu pohybu a celkově "šéfuje" hudebnímu seskupení.

Rytmus a pohyb jsou pro naše těla přirozené...

Africký tanec prospívá tělu i duši.
Přináší uvolnění, radost z pohybu, povznesení, posílení svalů, lepší kondici, větší pružnost, lepší spojení s vlastním tělem a vnitřním světem, možnost vyjádření stavu duše a emocí , spojení s hudbou, ostatními spolutanečníky, se Zemí i celým Vesmírem.

Hudba, nástroje a styly 
Tanec a zpěv je součástí života domorodých obyvatel afrického kontinentu. Afričané mohou zpívat a tančit prakticky kdekoliv. Rytmus čerpají z kouzla a krásy přírody, z pohybů zvířat - ze země, kde žijí, ze svého domova. Zaposloucháte -li se například do dunění kopyt stáda divokých koní, začnete vnímat onen strhující rytmus, kterému se Vaše tělo bezděky přizpůsobuje a tanec je na světě. 

Základním hudebním nástrojem pro africký tanec je bubínek "djembe". Dlaněmi vybubnovávané rytmy pronikají až do duše a rychle svým zvukem strhnou celé Vaše tělo k pohybu. Tance byly vymýšleny pro různé příležitosti a dnešní hudební směry se jimi nechali v mnohém inspirovat. Jedním z nich je například KUKU, jehož kolébkou je Keňa a Východní pobřeží Afriky. Protože napodobuje pohyby ptáků přezdívá se mu někdy "chicken dance" a je praprapředchůdcem tance dnešní mládeže HIP-HOPu. Další prapředek moderního tance - UKUGIDA - pochází ze Zimbabwe a jižní části kontinentu. A ještě stylovější černošský žánr, jazz, má svůj původ v MAASAI. Tento hudební směr vznikal při práci na polích a plantážích, proto se u něj nepoužívají žádné hudební nástroje a jeho základem jsou zvuky a výkřiky, které vyvěrají z lidských pocitů a nálad. 

Flamenco

6. ledna 2011 v 12:52
 Je snad nejznámějším a nejvýznamnějším projevem španělské (přesněji řečeno jihošpanělské - andaluské) lidové kultury. Přestože se jedná v zásadě o fenomén hudební a taneční, obsáhle přesahuje hranice hudby a tance a ovlivňuje jiná odvětví umění (a je jimi ovlivňován) jako je film, vážná hudba, moderní tanec, malířství i literatura.
Krása, atraktivita, umělecká hodnota a náročnost flamenka způsobily, že se jako jedno z mála lidových umění dostalo daleko za hranice země svého původu. Po celém světě existují školy flamenka, v jižním Španělsku se lidé z celého světa učí tancovat flamenco, hudební teoretikové zkoumají jeho harmonie a sofistikované rytmy, literární vědci pak studují lidovou poezii obsaženou v textech písní.
Ačkoli flamenco vzniklo a je nejvíce rozšířené v Andalusii, stalo se právě ono (a ne například aragonská jota či galicijské dudy) jakýmsi symbolem, reprezentantem celého Španělska a jeho kultury, podobně jako například býčí zápasy.
Struktura flamenca
Současné flamenco je možné rozdělit na tři části (D. E. Pohren), z nichž každá tvoří svébytné umění a může existovat samostatně, ačkoli většinou fungují společně nebo alespoň po dvojicích:
zpěv (cante)
tanec (baile)
hra na kytaru (toque)
Někdy se ještě uvádí jako samostatná část rytmický doprovod (jaleo).
Flamenco (cante, baile, toque) může být děleno ještě následujícím způsobem:
cante, baile, toque jondo (hluboké)
intermedio (střední)
chico (lehké, odlehčené)
Flamenco jondo (jondo-andaluská varianta slova hondo-hluboký) je nejstarší a nejčistší forma, prazáklad flamenka, ze kterého všechny ostatní formy vycházejí. Pokud je řeč pouze o zpěvu, používá se též výrazu cante jondo. Je vážné a melancholické, nejtěžší na porozumění. Vyjadřují se jím ty nejhlubší emoce.

Street Dance

5. ledna 2011 v 22:24 taneční styly
street-dance
Označení Street dance v sobě zahrnuje všechny "pouliční" tance, které se stávají víc a víc populární. K tomuto volnému stylu se řadí Hip Hop, Just Dance, X-Dance, R'n'B, ModernStreet, Jazz-LatinStreet, Break Dance a Reggaeton. Tyto tance mají i společný životní styl a oblékání - kšiltovky, volné kalhoty, graffiti, masivní zlaté řetězy apod. Pro Street dance jsou typické tzv. Battles (jamming), kdy jednotlivci, dvojice nebo skupinka lidí tančí kolem sebe. Pozoruje je přitom hlouček lidí, kteří je následně posuzují a určí vítěze. Battles se většinou odehrávají ve volném prostranství.

Typy Street Dance
Hip Hop - kořeny hip hopu nalezneme v západoafrické a afroamerické hudbě. Hip Hop je též známý jako rapování. 
Break Dance - vznikl v USA a v podstatě se vyvíjel společně s Hip Hopem, využívají se v něm ale i prvky brazilské capoeiry a různé akrobatické skoky (mezi prvky break dance patří power moves, freezy, footwork, toprock, uprock, lock-in a jiné).
Just Dance - hlavní prvky just dance jsou houpavý rytmus, svěžest, originalita a improvizace.
X-Dance - je silně propojen s osobností tanečníka, ten může projevit vlastní pocity a emoce.
R'n'B - nebo-li Rhythm and Blues má kořeny v černošských rytmech. Hlavním prvkem je houpavý rytmus, v současnosti se hojně mísí s ostatními "černošskými" styly.
ModernStreet - vznikl prolínáním hip hopu, moderního tance a jazz dance. Na hodině ModernDance si nejen zatančíte, čeká vás také posilování a potřebné protažení. 
Jazz-LatinStreet - je mix jazz dance, R'n'B a latinskoamerických tanců.
Reggaeton - pochází z latinskoamerických zemí, prolíná se v něm hip hop, reggae, ale i latinskoamerické tance jako samba či salsa.

Kdo může tančit Street Dance
Street dance je určen zejména pro mladé lidi, kteří chtějí vyjadřovat své názory skrze tanec a hudbu. Prvky jsou náročné na koordinaci, na druhou stranu můžete začít i bez lepší kondice.

Proč právě Street Dance
Street dance patří mezi moderní formy pohybu, které jsou vynikajícím odreagováním. Je vyhledávaný zejména mezi mládeží, kterou na jednu stranu láká tanec, ale na druhou stranu jim ostatní formy tance nevyhovují.

Co je pro Street Dance potřeba
Street dance není příliš náročný sport na vybavení, potřebuje víceméně jenom pohodlné oblečení a obuv.

ModernStreet

5. ledna 2011 v 21:51 taneční styly
Taneční styl je spojením hip hopu, new style a základů moderního tance a jazz dance. Lekce jsou koncipovány a zaměřeny na důsledné a potřebné protažení, taneční variaci, kterou vytváří lektor a přizpůsobuje ji pokročilosti taneční skupiny. Na závěr lekce je vždy prostor pro posilování a relax.
Motto: Každý pohyb si užijte naplno!

Lady Sexy Dance

5. ledna 2011 v 21:44 taneční styly
Lady Sexy Dance
Taneční styl, který v sobě kombinuje divadelní výkon a svůdný tanec. 
Na těchto hodinách tančíte, hrajete, smějete se a učíte se stále něčemu novému. 
Jak okouzlit muže? Kdo jiný Vám nejlíp vysvětlí, co se mužům líbí, než muž sám?!

Na hodinách protáhnete tělo a necháte mysl odpočinout od všedních starostí. Uvolněte se. Objevíte v sobě divošku, dračici, koketní madam, ale i cudnou dívku. Vše v jednom tanci!

Každá hodina začíná zahřívací jednoduchou sestavou, či rozskákáním se. Dále následuje protažení těla. Taneční část, při které rozeberete jednotlivé pohyby a spojíte je do taneční sestavy. A nakonec protažení a trocha relaxace na závěr. Občas hodinu oživíte posilováním, především břišních a hýžďových svalů.
Motto: Vím, po čem muži touží ....

R'n'B

5. ledna 2011 v 21:38 taneční styly
Je zkratka anglického výrazu pro hudební styl Rhythm and Blues. Původ lze tedy již dle názvu odvodit z afrických černošských rytmů. Tím, že docházelo k migraci a vlastně převozům afrických otroků do různých kontinentů světa, se začala jejich kultura a především hudba mísit s místní hudbou, tancem, rytmy. V mnohých dnešních moderních tancích nalezneme africké kořeny. Není se čemu divit. Blues a volný houpavý rytmus vycházející především s pocitů se dnes prostě nosí. V současné době se s R'n'B hodně prolíná i Rap, Hip-Hop, Soul a Funk…

Historie
40. léta
V 40. letech 20. století byl styl Rhythm and Blues předchůdcem rockabilly a rock and rollu. Mezi styly, které ho v té době ovlivňovaly zařazujeme jazz, gospel a africkou hudbu.
50. léta
Rhythm and Blues vytvořilo regionální varianty tohoto žánru, příkladem může být New Orleans R&B. Mezi výrazné interprety New Orleanského R&B řadíme například Fatse Domina či Dr. John, Smiley Lewis, Professor Longhair. R&B dalo také "život" velice populárnímu podžánru 50. let s názvem "Doo-Wop". Jedná se o harmonický hudební crossover styl provozovaný větší vokální skupinou (původ tohoto stylu je například v Barbershop Quartets, A cappella či gospelu) s emotivní melodií baladického rock and rollu.
60. léta
Americe vládla soulová a později i vyvíjející se funková hudba, což jsou dva žánry, které ovlivnilo pozdější sound moderního R'n'B.
80. léta
Popularita modrního R&B vzrůstala v 80. letech s příchodem umělců jako Michael Jackson, Prince, Luther Vandross, Whitney Houston a New Edition. Na přelomu 80. a 90. let vznikl kombinací černošské R&B hudby (R&B, jazz, blues, Motown, hip hop) s popovými (dance-pop, synthpop, pop, new wave atd) rytmy podžánr New jack swing
Představitelé: Bobby Brown, Babyface, MC Hammer či Paula Abdul
90. léta
V 90. letech bylo R&B stále víc ovlivňováno Hip-hopem, na druhé straně byly oblíbené r'n'b balady s neo-soulovým nádechem (Boyz II Men, Toni Braxton). Po roce 2000 se vliv R&B dostal až do hlavní proudové sféry. Jeho prvky slyšíme v písních popových umělců jako Justin Timberlake, Pink či Gwen Stefani

Reggaeton

5. ledna 2011 v 20:26 taneční styly
Reggaeton patří k novějšímu tanečně-hudebnímu stylu, o kterém se začíná stále více mluvit. Pochází z oblastí Latinské Ameriky, odkud se během prvních let 21. století dostal k Severoamerickému, Evropskému a dokonce i Japonskému obecenstvu. Vzníká ale už v sedmdesátých letech v oblasti Panamy. Vývojově vychází z Jamajské hudby a je ovlivněn Reggae, Dancehall music, Latino Americkými styly jako je Bomba a Plena a samozřejmě HipHopem ... 
V tanečních variacích užíváte typické Hip Hopové prvky spojené s latinskoamerickými krokovými variacemi. Záleží na tanečníkovi, jaký ze stylů je mu bližší.

Popping

5. ledna 2011 v 19:43 taneční styly
Popping je funky
tanec a streetový taneční styl založený na technice rychlé kontrakce a uvolnění svalů, který vypadá jako křečovitý a čistý pohyb, nazývaný pop nebo hit. Tyto pohyby je nutné provádět plynule do rytmu písničky v kombinaci s různými pohyby a pozicemi. Tanečníky označujeme jakopoppers.
Je všeobeně mytizováno, že tanec vznikl ve Fresno, California
v 70. letech, inspirované hlavně lockingem.
Jako ostatní streetové styly, popping je často předváděn v battlech, kde se tanečník snaží předvést před davem to nejlepší, co umí. Hodnotí se neomezená improvizace a pohyby, které jsou málo viděny na soutěžích a představeních. Nejdůležitějším kritériem je charakter tanečníka a jeho úkolem je bavit publikum.
Popping přebírá některé prvky z tanečních stylů jako je breakdance, electric boogaloo, Robot dance, King Tut apod. 
Motiv detailu novinky
Historie
Základním prvkem poppingu je fresno, který okolo let 1975-1976 vymyslel sám jeho zakladatel Sam Boogaloo Solomon. Tento prvek se provádí současnou kontrakcí tricepsu a stehenního svalu na jedné polovině těla. Fresno se postupně rozvíjelo a dnes je známé jako popping a boogaloo, zprvu inspirované průkopníky locking, známé jako The Lockers Boogaloo. Pokaždé když Boogaloo Sam zatnul sval, vyslovil "pop", proto popping.
Jiný, velmi blízký a známý styl jako je robot je znám už daleko dřív než popping. Cituji Electric Boogaloos: "Právě když Sam Solomon vytvářel popping a boogaloo, ostatní tanečníci vytvářeli a trénovali svůj jedinečný osobitý styl, v dobách, kdy různá území měla vlastní místní styl, každý s dlouhou historií. Některá místa jako je Oakland, Sacramento a San Francisco."

Techniky
Mezi základní techniky poppingu patří:
vymršťování a cukání (rameny, lokty, dlaněmi, pánví, koleny ...)
vlnění (waving) - tělem jakoby putuje vlna elektrického proudu, vždy se vymrští část těla na které se vlna nachází
ticking - pohyby nejsou prováděnny plynule, ale cuknutím - přechodem do další pozice - a znovu cuknutím (ručička analogových hodin)
floating (plování) - přemísťování jednim směrem, kdy z pohledu diváka se přemísťuje směrem opačným - moonwalk (měsiční chůze), sidewalk aj.
liquid dancing - tekuté tancování - tanečník dělá plynulé pohyby, po zastavení zůstanou části těla rozhoupané, efekt gumového těla